יום חמישי, 3 במאי 2012

אל-מלאחם מדיה מציג פרסום חדש של אל-קאעידה בחצי האי-ערב: מגזין "לעורר השראה" (מהדורות 8-9)

אל-מלאחם מדיה, זרוע התקשורת של אל-קאעדה בחצי האי-ערב (קאעדת אל-ג'האד פי ג'זירת אל-ערב - AQAP), פרסמה בפלטפורמות המקוונות של הג'האד העולמי את המהדורות החדשות - השמינית והתשיעית - של המגזין המקוון "לעורר השראה" (Inspire). המהדורות החדשות יצאו בעקבות מותם של הג'יהאדיסטים השיח' המטיף אנואר אל-אולאקי וסמיר חאן.
השער של המהדורה התשיעית של "השראה"

"אינספייר" הינו מגזין טרור בשפה האנגלית המופץ באינטרנט על ידי פעילי אל-קאעידה. המגזין בא להדריך את תומכי הארגון כיצד לבצע פעולות טרור מרגע הכנת הפצצה ועד לביצוע עצמו. בנוסף, המגזין הינו מכשיר תעמולתי המנסה למשוך מוסלמים לקחת חלק פעיל בג'יהאד נגד אויבי האסלאם השונים. עד כה פורסמו שבעה מגזינים כאלה. 

בהודעה מיוחדת מספר 164 של ממר"י בעקבות פרסום המגזין, נאמר כי הפורומים המרכזיים המשרתים את אל-קאעידה, שמוח' אל-אסלאם ואל-פידאא' אל-אסלאמיה, הפכו ללא זמינים ביום רביעי ה-2 במאי. לאחר שהפורומים חזרו לפעילות, הופיעו שתי המהדורות האחרונות (Inspire 8\9) שהועלו לפורומים הג'יהאדיים בקבצי PDF. ממר"י מזכיר כי מהדורות קודמות של המגזין נתקלו בהתנגדות פעילה של ממשלת בריטניה ושירותי המודיעין הבריטיים שהצליחו להשחית את המגזין ובכך הכריחו את אל-קאעידה לתקנו ולפרסמו מחדש.

המהדורה השמינית התפרסמה תחת הכותרת "פגיעה באוכלוסיות של דאר אל-חרב", (עולם המלחמה) קרי, פגיעה באזרחים של מדינות לא מוסלמיות. לפי העורך, המהדורה יצאה מתוך רצון לענות לשאלות שהופנו אל אל-עוולאקי, בראשן, מהי עמדת השריעה כלפי פגיעה ב"אזרחים" (גרשיים במקור) לא מוסלמים במהלך פעולות של מוג'אהדין. על שאלה זו אל-עוולאקי ענה במאמר אותו עורך "אינספייר" מבקש להפיץ בכל פורום ואתר במטרה להסיר כל ספק בדבר הלגיטימיות של עצם המחשבה על פגיעה באזרחי "עולם המלחמה".

במאמר העוסק בנושא, כתב אל-עוולאקי כי פגיעה בחפים מפשע, מוסלמים ולא מוסלמים, במהלך פעילות של המוג'אהדין, אינה גוררת עונש, לכן מותרת היא. אדרבה, בהסתמך על מלומדים מוסלמים הסיק אל-עוולאקי כי לגיטימי להשתמש ברעל או בנשק להשמדה המונית על מנת לפגוע באזרחים הלוקחים חלק במאמץ המלחמתי נגד הג'יהאד. אל-עוולאקי, כותב כי במלחמה נגד אויבי האסלאם "מותר להשתמש ברעל או אמצעים אחרים להרג המוני נגד הלא-מאמינים".

המגזין השמיני נוגע במאורעות אקטואליים כמו המהפכות בעולם הערבי ובפעילות המוג'אהדין מסביב לעולם. לצד זאת המגזין מספק "הצצה" לצבא פקיסטאן ולתפקיד שהוא ממלא ב"מסע הצלב", הדרכה בשימוש באקדח ובחומר נפץ ועוד מידע שימושי למוסלמי, או המתאסלם, שיחליט להצטרף לשורות הג'יהאד. על כן דגש גדול מושם על הגעה למוסלמים בארצות המערב במטרה לעורר אותם לנקוט פעולה, להפוך אותם למוג'אהדין, דוגמת מוחמד מארח או נידאל חסן, שאחר כך יקראו בתקשורת ואצל מקבלי ההחלטות "זאבים בודדים".

שאיפתו של אל-קאעידה לגייס מתנדבים לג'יהאד, שאיפה הבאה לידי ביטוי במגזינים הללו, מובאת בדבריו של אבו מוסעב אל-סורי. אל-סורי כותב (עמ' 18) כי "דרכי פעולתנו [הם] להנחות את המוסלמי שרוצה להשתתף ולהתנגד, לפעול במקום בו הוא נמצא, או היכן שהוא יכול להיות נוכח בצורה טבעית. אנו נמליץ לו להמשיך בחיי היום יום בצורה טבעית ולהמשיך את הג'יהאד וההתנגדות בסודיות ולבד, או עם תא קטן של אנשים נאמנים שיוצרים יחידה עצמאית להתנגדות ולג'יהאד האינדיבידולאי". על השאלה היכן ובאיזו מידה לפגוע ב"אויבי האסלאם", עונה אל-סורי: "היכן שהפגיעה באויב היא הכי קשה וגורמת לאבידות הכי כבדות. היכן שניתן לעודד את המוסלמים בעיקר ולהחיות את רוח הג'יהאד וההתנגדות שבהם".

בחלק השאלות [שנשלחו במייל] והתשובות (עמ' 6-7), לאחר גילויי הבנה להוצאות להורג הברבריות של חיילים ושבויים אמריקאים שנפלו לידי ארגונו של אבו מוסעב אל זרקאווי והשוואה של השחיטות לסרטונים שדלפו על ידי "וויקיליקס" המראים רצח אזרחים עיראקיים על ידי חיילים אמריקאים שיורים ממסוק, כותבים ומדגישים עורכי המגזין כי ההתנגשות בין הציביליזציות שרירה וקיימת ותמשיך לתקיים כל עוד נשמה באפם. "התנגשות הציביליזציות רחוקה מסיום [...] להניח שרעיון זה יורד לטימיון זה כמו לחיות בעולם של פיות".

מתוך המהדורה השמינית  - ציטוט של עות'מאן - פעיל אל-קאעידה תימני שיצא לג'יהאד נגד האמריקאים, היהודים, ההודים והרוסים
במהדורה התשיעית, האחרונה לרגע זה, נאמר בין היתר כי היא התפרסמה על אפם וחמתם של ה"ציונים והצלבנים" שאמנם צלחו בחיסולם של אל-עוולאקי וחאן, אך לא יצליחו למנוע את הפרסומים העתידיים של המגזין. המהדורה התשיעית עוסקת בהדרכה והסברים עבור "wanna-be-jihadists" - אנשים המזוהים עם האידיאולוגיה של אל-קאעידה והגיהאד העולמי ושואפים להפוך לג'יהאדיסטים ומפורסמים בה מאמרים רבים של הוגי דעות ופעילי שטח של אל-קאעידה והג'יהאד העולמי.


חלק נכבד במהדורה זו עוסק בגיוס והנעת פעילים ותומכים לטובת הג'יהאד ובניסיון להביאם לכדי שיתוף פעולה ברמה כזו או אחרת עם אל-קאעידה לצורך הוצאתם אל הפועל של פיגועים שונים - בין אם במרכזי הערים ובין אם ביערות ובמטעים, המהווים יעד לפגיעה והתקפה זדונית.

המהדורה התשיעית עוסקת בנושאים נוספים כגון ב"מעלותיו של המתנקש העירוני" - אותו מוסלים המזוהה עם הארגון ובוחר לבצע התנקשות באישיות כזו או אחרת או ב'הבדלים שבין טרוריסט ג'יהאדיסט (כמו מוחמד מראח הצרפתי-אלג'ירי) לבין טרוריסט נוצרי' (כמו אנדרס ברייביק הנורבגי). 

הג'יהאד האינדיבידואלי במערב, שבא לידי ביטוי בפיגוע של צעיר צרפתי כמו מוחמד מראח, מקודם לאורך המהדורה כולה. לצורך כך אף מסופקת רשימה של יעדים פוטנציאליים לתקיפה. על אלו המעוניינים להצטרף לשורות הארגון ולפגע בשמו במערב לעמוד במספר תנאים בסיסיים - עליהם להיות מוסלמים, "בוגרים" ובעלי יכולת, מסירות ומוכנות מוחלטת להוצאה לפועל של פיגוע.

היעדים מגוונים: אנשים הנמצאים ב"מלחמה עם האסלאם והמוסלמים", מטרות כלכליות השייכות לאויב (שדות גז, נפט, בורסאות ברחבי העולם, מוקדי תיירות) ואמצעי התקשורת השייכים לאויב. סדר העדיפויות לפיגועים: יעדים אמריקאיים - יעדים ישראלים - יעדים צרפתיים - יעדים בריטיים - יעדים של המשטרים הכופרים בארצות המוסלמים.
מתוך המהדורה התשיעית של מגזין "השראה"
לצורך קידום הג'יהאד האינדיבידואלי במערב החלו פעילי אל-קאעידה ב"פרויקט השהדאא" (ה"שהידים" - Martyrs) שתפקידו לעזור לטרוריסטים פוטנציאליים לבצע פיגועים שונים נגד יעדים ומטרות שונות. לסיכום, כפי שניתן לראות לאורך שתי המהדורות האחרונות, נעשים מאמצים כבירים מצד אל-קאעידה להגיע לקהל היעד המוסלמי באירופה, המסוגל להוציא מתוכו מחבלים שיוציאו אל הפועל פיגועים ביתר קלות מאשר טרוריסט לא-אירופאי. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה