יום רביעי, 16 במאי 2012

ג'יהאד-יערות בישראל: גל הצתות של קבוצה המזדהה עם אל-קאעידה ברחבי הארץ

קבוצה המזוהה עם אל-קאעידה בשם "מאסדת אל-מג'אהדין פי פלסטין" (גוב האריות של לוחמי הקודש בפלסטין) לקחה אחריות על מספר הצתות בכמה מוקדים ברחבי הארץ. הודעותיה של הקבוצה פורסמו ביום ראשון 13 במאי 2012 בפורומים המזוהים עם אל-קאעידה. באתר "אל-הנדסת" (תמונה מצורפת למטה) מובאת תשובתו של "מפקד" הקבוצה המכונה "אבו עמר אל-אנצארי" לשאלה "מי היא קבוצת מאסדת אלמוג'אהדין?" לפי "אל-אנצארי" הקבוצה נוסדה על מנת למלא את חובת הג'יהאד הטבועה באסלאם ולגייס את הנוער והצעירים לטובת המאבק בנוכחות היהודים ב"פלסטין".

הכרזה על קיומה של "מאסדת אל-מג'אהדין בפלסטין" באתר אל-הנדסת
לפי ההודעות השונות פעילי "מאסדת אלמוג'אהדין" עומדים מאחורי שלושה מקרי הצתה: האחד באזור אשקלון, השני באזור חיפה והשלישי באזור אום אל פאחם. מההודעה שפורסמה עולה כי חברי "מאסדת אלמוג'אהדין" יצאו לבצע שורה של הצתות כחלק מתפישת הג'יהאד. יש מקום לציין כי "מאסדת אל-מג'אהדין" הוא גם שם הקבוצה שלקחה אחריות על הצתת היער בנבדה, ארה"ב, בחודש ינואר 2012. 

בגל ההצתות האחרון בישראל היעדים היו מגוונים. לפי הפרסומים, הארוע באזור אום אל פאחם [כך במקור] היה ניסיון להצית אזור מגורים המשמש אנשי קבע וקצינים. ההצתה בוצעה ביום שישי 11 במאי. ביום לפני, יום חמישי ה-10 במאי, היה היעד להצתה מפעל של התעשייה האווירית בחיפה (בפועל נשרף מפעל לטיסנים. ראו בהמשך). באשקלון היה היעד בסיס צבאי שהוצת ביום שלישי 8 במאי.

נטילת האחריות על השריפה באזור אום אל-פאחם. מתוך האתר al-Jahad, פורסם בתאריך 13 במאי, 2012
בסוף ינואר פורסמו באתרי אינטרנט של אל-קאעידה הודעה של קבוצה בשם "מאסדת אלמוג'אהדין" על כך שהם "מכריזים מלחמה על אמריקה". בהודעה מובאים המסרים הבאים:
  1. נטילת אחריות על הצתת השריפה. 
  2. הרחבת אזור המלחמה והעברתו אל תוככי ארה"ב ובקרוב במקומות נוספים.
  3. דרישה מבעלי בריתם של היהודים הכובשים את "פלסטין" לנתק כל מגה עימם בתוך שלושה חודשים מרגע פרסום ההודעה, או שהמלחמה תורחב לכל מקום בו יש נוכחות של מוסלמים.
  4. קריאה למוסלמים לעשות ככל שיכולתם על מנת לפגוע במדינת-ישראל ובעלות בריתה עד סוף הכיבוש הישראלי ועד שכל הנוכחות הזרה תסתלק מאדמות האסלאם.
  5. בהודעה נכתב כי הלחימה ביהודים קלה עבור המוסלמים, לכן הציפיה כי המוסלמים יקחו חלק בפעילות זו ויפנו את מרצם לטובת פעילות זו. 
ארגון אל-קאעידה בתימן (קאעדת אל-ג'האד פי ג'זירת אל-ערב), מעודד וקורא לביצוע פיגועים בסגנון של "ג'יהאד יערות" על ידי בודדים או קבוצות המזוהים עם הרעיון והשקפת העולם של אל-קאעידה. קריאה זו באה לידי ביטוי במגזין "לעורר השראה" (Inspire), אשר פורסם על ידי זרוע המדיה של הארגון, "אל-מלאחם" והופץ ברשת האינטרנט.

"הכרזת המלחמה נגד ארצות הברית באמצעות הצתת האש ביערות נבדה"
לפי פרסום בפורום של האתר "אל-הנדסת" מתאריך 4 בדצמבר 2010, אסון הכרמל היה תוצאה של הצתה שבוצעה על ידי "מאסדת אלמוג'אהדין". כפי שאנו רואים, הצתה היא כלי יעיל מאד וזול מאד לג'יהאד. השריפה, אם היא מתפשטת, יכולה לרתק כוחות עצומים, לגרום לנזקים כבדים ולהביא לפגיעה בחיי אדם כפי שאכן קרה באסון הכרמל. הפרסומים באתרי האינטרנט והפורומים של הג'יהאד העולמי מוכיח כי מבחינת קנאי האסלאם, השימוש בהצתות "לאומניות" מוכר ככלי יעיל לפגיעה במדינה ואזרחיה. לאור זאת ניתן להניח כי הצתות ילכו ויגברו בקיץ הלוהט של ישראל וגם במקומות אחרים בעולם. 

בשיחת טלפון שערכתי היום (16 במאי) עם יורם לוי, דובר נציבות הכבאות, הוא אישר את הידיעה שפורסמה באתרים ובפורומים של אל-קאעידה, אודות הצתה שגרמה לשריפה באזור אשקלון ביום שלישי 8 במאי. לגבי השריפות האחרות לא ניתן היה לקבל מידע בשלב זה. במידה ואכן מדובר בהצתות מכוונות ובמידה והפורומים ואתרי האינטרנט של הג'יהאד לא פרסמו לקיחת אחריות על שריפות שפרצו בנסיבות לא-חבלניות (במילים אחרות, שאינם רוכבים על הגל של שריפות אקראיות), הרי שמשתמע מכך שברחבי הארץ מסתובב תא טרור שפועל בהשראת אל-קאעידה. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה