יום שני, 14 במאי 2012

האביב הערבי, תימן ואל-קאעידה

תימן היא מדינה למודת קרבות היושבת במיקום אסטרטגי מבחינה גאוגרפית והמתאפיינת בשבטיות, כיתתיות, דתות שונות ומלחמה בין כוחות פוליטיים שונים, הפכה, מאז הגיע אליה המחאה הדמוקרטית המכונה "אביב ערבי", לשדה קרב בין הכוחות השונים המרכיבים את המדינה (ראו "טיימליין" אינטראקטיבי של האביב הערבי).

תימן שוכנת מדרום לערב הסעודית ומערבה לעומאן.

תימן חולשת על הים האדום והים הערבי. מאז ומתמיד היו האזורים הדרומיים במדינה (כמו עדן) יעד לכיבושין ושליטה. תימן אוסלמה עוד בימי חייו של מוחמד והוכפפה לחליפות האסלאמית. במדינה ריכוז גדול של שיעים בעיקר בצפון. תימן נכבשה בעת המודרנית על ידי הבריטים ששאפו להגן על תנועת הספינות מהודו-אסיה לאירופה ולעולם כולו.

אמצעי התקשורת הבינלאומיים ממשיכים לסקר ולהביא ידיעות מאחת המדינות בהן האביב הערבי הביא (בצורה כזו או אחרת) להחלפת הנשיא, אך השלטון עצמו נשאר אותו הדבר כפי שנראה בהמשך. תימן לא נרגעת ולו לרגע, אדרבא, מאז פרץ האביב הערבי הוא התחלף במלחמת חורמה שמנהלים הארגונים הג'יהאדיים נגד הממשלה המרכזית. מלחמה זו מצטרפת למלחמה של השיעים (כמו שבט הח'ותים) בצפון השואפים לשחרר עצמם מעולה של המדינה הסונית.

בכתבה של רשת "אל-ערביה" (באנגלית) שפורסמה היום ניתן להיווכח כי המלחמה בין אל-קאעידה בתימן ("אל-קאעידה בחצי האי ערב" או "אנצאר א-שריעה") נמשכת ללא הפסקה וכי מאמצי הממשלה למנוע את התפשטותם כוללים לצד לוחמה גם פעולות הסברה בקרב ילדים ונוער.

לפי הכתבה של "אל ערביה" בימים באחרונים פתחה הממשלה התימנית בקמפיין להגברת המודעות של ילדים ובני נוער לתעמולה של אל-קאעידה במטרה למנוע את הצטרפותם וגיוסם לשורות ארגון הטרור שתפס את השליטה בכמה ערים ומחוזות במהלך מלחמה נמשכת שגבתה מאות הרוגים אזרחים וחיילים. הקמפיין מלווה בהרחבת החינוך של הממשלה התימנית בבתי הספר נגד תפיסת העולם המכשירה שימוש בטרור כמכשיר פוליטי-דתי ושימוש באסלאם לצורך הצדקת פעולות טרור.

התעמולה של אלקאעדה, בחצי האי ערב ובכלל, היא איום לסדר ולביטחון הציבורי והממשלה התימנית המגובה באמריקנים יודעת את זה היטב. גם פה בישראל התעמולה של אל-קאעידה מופצת ומקבלת ביטוי בקרב ערביי ישראל (ראו ביטויי הג'יהאד בקרב ערביי ישראל).

לפי "אל ערביה", במהלך המלחמה בין אל-קאעידה לממשלה היו מקורות מים ודרכי מעבר ראשיים מקור לפגיעה מצד האסלאמיסטים אשר לא בוחלים, כפי שאנו יודעים, מפגיעה המונית באזרחים. בחלק מהקרבות לקחו הג'יהאדיסטים בשבי עשרות חיילים תימנים.

החיילים שוחררו לאחר תקופה ממושכת בשבי, מתוך רצון להראות כי החייל הפשוט כמו האזרח התימני ממוצע אינו האויב של אל-קאעידה, כי אם ה"ציונים והצלבנים". שחרור החיילים היה מאורע תקשורתי בינלאומי ששימש את התעמולה של ארגון הטרור שהצטלם כהומאני (שחרור החיילים בא לאחר בקשה מצד מנהיגים דתיים ושל הצלב האדום התימני). 

אל-קאעידה בתימן הוא כיום בעל יכולת צבאית לא מבוטלת. כל אמצעי שיכול לשמש את המוג'אהדין נלקח כשלל - אמבולנסים, משוריינים, טנקים, מכוניות פרטיות, כלי נשק וכדומה.
מפקדת הג'האד בחצי האי ערב\תומכי השריעה בחצי האי ערב
הצבא התימני לבדו לא יכול לכוחות אל-קאעידה וסביר להניח כי אילולא ארצות הברית תימן הייתה הופכת לאפגניסטאן כבר מזמן.

ההתפשטות האסלאמיסטית בתימן היא קודם כל מבחן לשלטון במדינה המחולקת בין שיעים, סונים, אסלאמיסטים, הממשל הנוטה מערבה ועוד כוחות פוליטיים שונים, מקומיים ולא-מקומיים (כמו ערב הסעודית או איראן).

התפוררות המדינה התימנית תביא להקמת ישויות ריבוניות בצפון ובדרום תוך מאבק בין הזרמים והכוחות השונים במדינה. המאבק הזה יכביד על המערב ויקשה עליו לפקח ולהשגיח על תנועת הספינות בנתיבי התעבורה הימית הקרובים לתימן ומצד שני יקל על ארגוני הג'יהאד לפגוע בכלי שיט ולשבש את תנועת הספינות.

כזכור, האביב הערבי החל לבעור בתימן בתאריך 23 בינואר 2011 לאחר שהמונים יצאו לרחובות בעקבות מעצרם של תוואקול כרמן (Tawakul Karman) וקבוצת אופוזיציונרים באשמת "ארגון הפגנה לא חוקית".

ככל שהלכה המחאה והחריפה, התערער שלטונו של הנשיא עלי עבדאללה סאלח עד שהעביר, לאחר לחץ מצד מדינות ערב והמערב, את השלטון לידי סגנו, עבד רבו מנסור הדי ששולט בתימן היום לאחר שזכה בבחירות ה"דמוקרטיות" הראשונות במדינה לאחר המהפכה. הנשיא החדש זכה ל-99% מסך קולות הבוחרים.. אכן דמוקרטיה לתפארת.

ארצות הברית בראשות אובמה, כמו תחת ממשלים אחרים, תמכה בהחלפת השלטון עקב האביב הערבי ומקדמת בתימן תהליך דמוקרטיזציה המשולב עם מלחמה עיקשת בטרור.

מבחינת ארצות הברית והמערב, תימן יציבה משמעה המשך תנועה רציפה של כלי שיט. המעורבות האמריקאית בתימן מגיעה למרות (ואולי בגלל) ניסיונה המר בכל הקשור לפגיעה בכלי השיט שלהם, כמו התקרית בה אל-קאעידה בתימן ניסה להטביע את המשחתת "יו.אס.אס.קול" (USS Cole) בשנת 2000 באמצעות מחבל מתאבד.
אנשי אלקאעדה בתימן
את תקופת שלטונו פתח הנשיא התימני החדש, עבד רבו מנסור, ברגל שמאל. כבר בהשבעתו לתפקיד הנשיא ביצע אל-קאעידה פיגוע התאבדות רב נפגעים שככל הנראה הוא, מנסור הדי, היה יעדו.

בשנה האחרונה, ביססו קנאי האסלאם את שלטונם באזורים שונים והחילו בהם את חוק השריעה על חיי החברה והפרט. כך קמו ישויות פוליטיות למחצה דוגמת "המדינה האסלאמית של אביין".

ביום שבת 5 במאי 2012 צוטט נשיא תימן אומר כי מטרתו ושאיפתו "להביס את אל קאעדה ולהחזיר את הביטחון לדרום המדינה". לפי הנשיא התימני "הקרב עם הטרור של אל-קאעידה לא ייגמר עד שכל מחוז וכל כפר יהיו מטוהרים".

בכתבת שטח של ה-BBC בערבית, מובא דיווח ממתקפה רחבה של הצבא התימני על מעוזי הג'יהאד באביין ובמקומות שונים ברחבי המדינה, מתקפה בה ספג אלקאעדה אבידות של לוחמים וציוד.

לסיכום, עצם המצב בו אל-קאעידה בתימן ''מכריז'' על מדינה הוא כבר הישג לג'יהאד העולמי ומכה למאמצים של המדינות הנאבקות בטרור האסלאמי אך המשך התבססותם של האסלאמיסטים תביא את ארצות הברית לנקוט יותר ויותר בפעולות התקפיות ולתמוך בפעולות שכאלו לצורך הבטחת התנועה הימית וגם מדינת ישראל, בסופו של דבר, תצטרך להתמודד עם מצב בו כלי שיט יהיו מאויימים על ידי גורמים עויינים בעלי יכולת שליטה על המעבר הימי הדרומי של המדינה.

תימן היא שדה קרב שהפסד בו יכול להביא לתוצאות הרות אסון לעולם כולו. מיקומה הגיאוגרפי האסטרטגי של המדינה יחד עם אי היציבות השלטונית ומאמצי אל-קאעידה להתפשט רעיונית (בקרב החברה התימנית הסונית) וצבאית (באזורים בהם המשטר המרכזי חלש או לא קיים) הם שילוב מסוכן בעל פוטנציאל לדרדר את האזור למצב הרבה יותר קשה מאשר מצבו הנוכחי.
למטה: הכתבה של "אל ערביה"

למטה: כתבה של BBC בערבית

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה