יום שישי, 27 באפריל 2012

אפגניסטאן: המלחמה המקוונת נמשכת

   לפי דיווח של רויטרס שהתפרסם היום (27 באפריל), האקרים השחיתו את אתר האינטרנט של הטליבאן (Al Emara) באפגניסטאן בפעם השלישית בשנה האחרונה. בטליבאן מאשימים את סוכניות הביון המערביות והאפגניות במעשה. לפי הדיווח, ההאקרים האנונימיים פרצו פעמיים לאתר Al Emara ושתלו שם הודעות תמיכה בממשל האפגני ומסרים בגנות טליבאן שהכילו בין היתר תמונות של נשים שהוצאו להורג בירייה ובתלייה על ידי הטליבאן.
   לפי "רויטרס", ההודעות נכתבו באנגלית, ערבית ופאשטו. באחת מהן נאמר כי ה"אלימות פסולה בכל צורותיה", אך אלימות הטליבאן פסולה במיוחד שכן היא מוכוונת לפגיעה בחפים מפשע ובאזרחים תמימים. ההודעה חותמת בהצהרה של כוחות הביטחון האפגניים "המחוייבים לאללה ולעם האפגני ומחפשים להחזיר את השלום" עם עזיבת הכוחות הזרים (צבא נאט"ו). דובר הטליבאן, זבינוללה מוג'אהד, אמר לרויטרס שהאתר אינטרנט נפרץ ותוקן לאחר כשלוש שעות. 
   נכון לרגע כתיבת השורות האתר מתפקד כרגיל. ה"גארדיאן" הבריטי מדווח כי נאט"ו סירבו להתייחס לידיעה. זבינוללה פרסם (בשעה 12:38) דיווח על שלושה חיילי נאט"ו שנהרגו לאחר שרכבם עלה על מטען צד. האירוע התרחש באזור פקטיה (Paktia). ההתקפה על אתרי הג'יהאד, הפעם של טליבאן, היא חלק ממערכה כוללת של מתקפות ומתקפות נגד היוצאות אל הפועל בשתי חזיתות - במציאות ובמרחב הוירטואלי. בתקופה האחרונה חלה הסלמה במתקפות בשתי החזיתות כאשר אתרי הג'יהאד המרכזיים הוצאו משימוש למשך תקופה אחרונה. 
   בפוסט תחת השם "טרור מקוון" כתבתי כי בתחילת חודש מרץ 2012 האקרים ג'יהאדיסטים פרצו והשתלטו על אתר האינטרנט הרשמי של 'מועצת הביטחון הלאומי' של אפגניסטאן בכתובת http://www.nsc.gov.af/ (האתר אינו פעיל עדיין). באתר הושתלה הודעה באנגלית המאיימת על הנוצרים, היהודים והשיעים וההשתלטות עליו העלתה חששות לגבי יכולתו של המשטר הנוכחי בהנהגתו של קרזאי להתמודד עם טליבאן והאסלאמיסטים הפועלים באזור. 
   טליבאן בעצמו גאה במאמציו לגייס תמיכה באמצעות הרשתות החברתיות כמו "פייסבוק", "יו-טיוב" ו"טוויטר" שהפכו כולן לכלי היעיל והשימושי ביותר לצורך הפצת המשנה המיליטנטית. הרשתות החברתיות, כמוקד המושך ומרכז המוני אדם, מהוות מטרה טבעית לארגוני הג'יהאד השואפים לפגע (דרך זריעת אימה, בהלה ובלבול בקרב נתיני האויב) לצרכי תעמולה, גיוס מתנדבים ומימון וכולי.
   לסיכום, המלחמה בין טליבאן וארגוני הג'יהאד לבין המערב והמשטרים המתונים הנתמכים על ידו (כמו במקרה של אפגניסטאן) אינה חודלת לרגע ובדומה למציאות בה טליבאן חוזר ותופס עמדות מפתח באפגניסטאן לאחר שנים של מלחמה שהפכה למלחמת אזרחים עקובה מדם, כך המלחמה וחילופי המהלומות המקוונות ממשיכות ביתר שאת ומזינות את שני הצדדים המודעים לחשיבות העצומה שיש ברשת האינטרנט. השימוש שעושים האסלאמיסטים באינטרנט וברשתות החברתיות מעלה את הצורך בהגנה מפני פעילות עויינת שכזו לה הפוטנציאל להשפיע על מקבלי ההחלטות באמצעות הציבור הרחב הנגיש והפגיע לפעילות ג'יהאדית מקוונת.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה