יום שבת, 21 באפריל 2012

נרקו-ג'יהאדיזם: קרטלי הסמים של מקסיקו ותנועת ההתנגדות האסלאמית

לפני כשנתיים-שלוש התפרסמו ידיעות בכלי התקשורת על הקשר שבין קרטלי הסמים במקסיקו לבין ארגוני הטרור השונים כחזבאללה וחמאס, קשר שהחל עוד בשנות ה-80 וה-90. הידיעות, התבססו על כתבי אישום שהוגשו נגד סומלים תושבי ארצות הברית. הסומלים מואשמים כי בין השנים 2007-2008 היו חלק מקבוצת נערים ממיניאפוליס, מיניסוטה, שנסעו לסומליה להילחם בצבא אתיופיה ובכוחות הזרים הנמצאים בסומליה, שפלשו למדינה זו במטרה להילחם באל-שבאב אל-מוג'אהדין.

לפי ה-FBI האמריקאי, כ-20 נערים עזבו את ארה"ב והצטרפו לשורות תנועת אל-שבאב המסונפת לאל-קאעידה. לפי הידוע, גיוסם של הנערים לתנועה בא לאחר שהללו הושפעו מהתעמולה האינטרנטית של אל-קאעידה המושכת אותם לקחת חלק במלחמת הקודש (ג'יהאד) נגד אויבי האסלאם.

אחד מאותם הצעירים הוא עומר חמאמי, יליד ארה"ב מהעיר דפני (Daphne) באלבמה שהתאסלם בהיותו נער בן חמש-עשרה ועבר תהליך הקצנה עד שהגיע לסומליה והצטרף לאל-שבאב. חמאמי הפך לאחד הפעילים הבולטים של אל-שבאב והיה מן האחראים להפצתה של תעמולה ג'יהאדית (ממנה הוקצן בעצמו עד שהצטרף לאל-שבאב) שמטרתה לצוד מתנדבים ולשלחם לחזית המלחמה בסומליה ומדינות אסלאמיות נוספות.

חמאמי מצויין בכתבה (מצורפת בשני חלקים) ששודרה במאחד מערוצי הטלויזיה של מקסיקו ועוסקת בקשר שבין קרטלי הסמים לארגוני הטרור האסלאמיים הפועלים על אדמת מקסיקו. הכתבה מזכירה את חמאמי וסומלים אחרים כעומדים במרכזם של מספר ניסיונות לפגוע ביעדים אמריקאים, ישראלים ואחרים במקסיקו וברחבי ארה"ב. הטרוריסטים האסלאמיים יוצרים קשר עם הקרטלים שהם אלו שהלכה למעשה מנהלים את הגבול הפרוץ בין ארה"ב למקסיקו, במטרה לחדור לארה"ב.

הכתבה, שידיעה אודותיה פורסמה בבלוג המקסיקני Mundo Narco ביום שני 16 באפריל 2012, עוסקת במקרה בו מידע שמוגדר "סודי ביותר" הגיע ממקור אנונימי לאתר האינטרנט "בורדרלנד-ביט", העוסק במלחמות הקרטלים ובמתרחש באזור הגבול בין ארצות הברית למקסיקו.

החומר המדובר נגע בפשיטה שערכה היחידה ללוחמה בטרור של המשטרה המקסיקנית על חדר במלון בו התאכסן פעיל אל-שבאב בשם "אחמד". בחדר נמצאו כלי נשק, תחמושת וחומרי נפץ שנועדו לשימוש נגד מטרות ויעדים שונים (ישראלים, אמריקאים וכו') במקסיקו וארצות הברית. הפשיטה בוצעה תחת שם הקוד "מבצע סלים" (ראו מסמכים מצורפים).

הקרטלים, המונעים מתאבת בצע (כספי הקוקאין וההברחות המתבצעות דרך הגבול הפרוץ של מקסיקו וארצות הברית) ומבצעים פשעים וזוועות מחרידות ברמה כזו שאפילו הג'יהאדיסטים עורפי הראשים מארגונו של אבו מצעב אל זרקאוי נראים רחמנים לידם, הם שותפים "טבעיים" כמעט לארגוני הג'יהאד. התנהלותם של הקרטלים מראה כי כאשר הכסף מדבר, הכל מותר ואין שום רסן או חוק (שלא לדבר על מוסר) באזורים בהם הם "שולטים". הברחתם של מחבלים דרך הגבול הפרוץ הפכה למטרה עבור ארגוני הג'יהאד כמו של הקרטלים המרוויחים ומתקיימים מנתיב ההברחות.

הממשלה המקסיקנית, הנאבקת בקרטלים בדרכים שונות, נעזרת במודיעין האמריקאי ולפי הכתבות גם במודיעין הישראלי במטרה למגר את הקשר ה"נרקו-ג'יהאדי" שהוא חלק ממלחמות הקרטלים שגבו עשרות אלפי קורבנות, מלחמות שהתרחבו לאזורים שלמים בצפון מקסיקו ודרום ארצות הברית.

לפי כתבה של האתר NRG מתאריך השלישי ביולי 2011, גם האזרחים וגם סוכני ה-DEA האמריקנים הפכו למטרות עבור הקרטלים השונים. הקרטלים, החמושים מכף רגל ועד ראש, מעבירים את פעולותיהם ובסיסיהם לארה"ב, שם אמריקאים ואף סוכני ה-DEA המנסים לבלום את העברת המלחמה אל תוככי ארצות הברית, הופכים למטרות ויעדים לחטיפה וחיסול מצד הקרטלים.

שיתוף הפעולה בין הקרטלים לארגוני הג'יהאד השונים מתבסס, מעבר לרצון של הקרטלים ברווח כספי, גם על שנאה יוקדת ל"גרינגוס" האמריקאים ה"אימפריאליסטים". בבלוגים המקסיקנים השונים כמו Mundo Narco או Historias del Narco, המדווחים על פעילותם של הקרטלים (ומעבירים ללא צנזורה את תעמולתם) השנאה כלפי ארצות הברית באה לידי ביטוי בטוקבקים בהם כל צד מאשים את יריבו כ"בוגד" שעוזר לאמריקאים. (שנאה שמשותפת לרבים בדרום אמריקה הרואים עצמם ממשיכי המסורת של צ'ה גווארה. ע"ע קובה, בוליביה, אקוודור, ונצואלה ועוד).

ה"אנטי-אמריקניזם" הזה לעיתים מוביל להזדהות עם מי שנראים בטלויזיה כ"מהפכנים אנטי-אימפריאליסטים" וכמתנגדיה הגדולים ביותר של ה"הגמוניה האמריקאית-מערבית-קפיטליסטית" אשר הג'יהאדיסטים הם מייצגיה הברורים. ארגוני הטרור הפועלים בשם אותה ה"התנגדות" (מוקאוומה) כמו תנועת חמאס, או חזבאללה הלבנוני ושאר ארגוני הג'יהאד ברחבי העולם יכולים בקלות למצוא אוזן קשבת בקרב קרטלי הסמים. כפי שבעבר התאמנו יחדיו קבוצות טרור "אדומות" יחד עם אסלאמיסטים.

האיסור האסלאמי בשימוש או מכירת סמים, עבירות אשר בגינן מוצאים להורג במקומות בהן שולטת ההלכה האסלאמית - השריעה - לא תופסת במקרים רבים. טליבאן סוחר באופיום והרואין ומפיצם לכל העולם, הטרור הג'יהאדי מונע מכספי הסמים הללו. דו"ח של האו"מ משנת 2008 מאשש טענה זו. חזבאללה עוסק בהברחות הסמים וקשור לקרטלים במקסיקו. חזבאללה אחראי להברחות הסמים מצפון ישראל וכך גם אחרים שיכולים להיות מאד אדוקים, אבל לצורך מימון ה"התנגדות" ימכרו גם סמים.

לסיכום, הקשר בין ארגוני הג'יהאד לקרטלים מתבסס על כסף בעיקר אך גם על הזדהות עם מאבקם של הערבים והמוסלמים נגד האמריקים ה"אימפריאליסטים". הפעילות הג'יהאדית במקסיקו (ודרום אמריקה בכלל. ''יעידו'' נרצחי הפיגועים בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס, ה-AMIA ובשגרירות הישראלית בעיר) לצד הרחבת השפעתם של הקרטלים אל תוך ארצות הברית מהווה סכנה ברורה ומיידית לא רק למוסדות וליעדים "רשמיים" אלא אם גם לתיירים, אנשי עסקים וכיוצא בזה.הקרטלים הפכו ל"מומחים" בחטיפות והוצאות להורג (במילים מאד עדינות) ולהם הידע לגנוב את הגבול לארצות הברית. כאשר כל ה"ידע" הזה עומד לרשותם של הג'יהאדיסטים, הסכנה הזו הופכת למוחשית.

הסרטון למטה מתוך Mundo Narco

כתבה בתקשורת המקסיקנית על חשיפת המסמכים: חלק 1
ריאיון עם חושפת המידע: חלק 2


מתוך אתר ה-FBI, רשימת שמות חלקית של אמריקאים שעזבו את ארצות הברית לטובת הצטרפות לשורות הג'יהאד בסומליה.
חלקם ביצעו פיגועי התאבדות וחלקם שב לארצות הברית. עומר חמאמי בראש התמונה.
למידע נוסף - http://www.fbi.gov/wanted/alert/providing-material-support-1
למטה - המסמכים שהודלפו לבלוג "בורדרלנד-ביט":

"מבצע סלים"

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה