יום שבת, 14 באפריל 2012

האם עומר חמאמי, הג'יהאדיסט יליד ארה"ב, חוסל בידי חבריו?

היום (14 באפריל) פורסם דיווח לא-מאומת בו נטען כי עומר חמאמי (Omar Hamami) הידוע בכינויו "אבו מנצור האמריקאי", מתאסלם צעיר מדפני (Daphne) אלבמה שהתנדב לשורות המיליציה המזוהה עם אל-קאעידה "אל-שבאב אל-מוג'אהדין", חוסל בידיי חבריו לשעבר.

תנועת "אל-שבאב" מתקשרת עם העולם החיצון בעזרת שני ערוצים: האחד "טלוויזיוני" - באמצעות הפקות התעמולה של 'כתאיב מדיה' (Kataib Media) המופצים באתרים ובפורומים הג'יהאדיסטים השונים; והשני "חדשותי" - באמצעות 'ציוצים' ברשת החברתית "טוויטר" תחת השם HSMPress. בשום ערוץ אין התייחסות של "אל-שבאב" לדיווח, גם לא הכחשה.

לאחרונה פירסם חמאמי סרטון בו טען כי נוכח חילוקי דעות על עתיד התנועה שנתגלעו בינו לבין מנהיגים אחרים של "אל-שבאב", חייו נמצאים בסכנה. בדף הסרטון ניתן לראות כי מפורסמת תגובה בשם "אל-שבאב" בה הם מכחישים כל קשר לדברים הנאמרים בסרטון וכי הם "יבדקו" את הטענות שהועלו וכן יבדקו למה הועלו.


סרטון הוידאו (מצורף) נושא את הכותרת "הודעה דחופה" והועלה בתאריך 16 למרץ 2012 ל-YouTube לערוץ somalimuhajirwarrior. הערוץ נפתח באותו היום ולא הועלו אליו סרטונים נוספים ולא הייתה בו כל פעילות מאז הסרטון.

פירוש השם "מוהאג'ר" הוא מישהו שעשה "היג'רה" (הגירה בעברית)* - יציאה מן ה"בערות" (ג'אהיליה") לטובת הכנה לשלטון ה"אמת" תחת האסלאם. במילים אחרות, ניתן לפרש זאת כך - מי שפתח את הערוץ והעלה את הסרטון טוען כי הוא לוחם סומלי ש'מהגר' מהחברה (הג'אהילית) בה הוא נמצא (כלומר הוא בחברת לוחמים נבערים).

לסיכום ולאור מה שידוע - אי-ההכחשה של הדיווח, כותרת הסרטון ("הודעה דחופה") ודבריו של הג'יהאדיסט עצמו (כי הוא "נתון בסכנה"), לא משאירים ספק בנוגע לסכסוך שקיים בין הצדדים. יחד עם זאת, עד שאין ידיעה סופית ומאושרת לכך מפי גורמים המקורבים לחמאמי או לאל-שבאב, יש להתייחס לידיעות שכאלו בזהירות רבה.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה