יום שבת, 17 במרץ 2012

ג'יהאד תרבותי

בימים האחרונים רבו הפרסומים אודות רציחתם של צעירים עיראקים המתלבשים בסגנון מערבי (ראו סרטונים מצורפים). כידוע, שמרנים ורדיקלים במרחב הערבי-אסלאמי מתעבים את סממני התרבות המערבית, בין אם דמוקרטיה, חרויות אדם ואזרח או, כמו במקרה דנן, לבוש ואופנה. תנועות סלפיות-ג'יהאדיות שונות ברחבי העולם פועלות על מנת לבער "נגע" מערבי בשטח הטריטוריאלי בו הן שולטות.

אחת הדוגמאות לטינה כלפי ה"מערבי" הינה תנועת "בוקו חראם" בניגריה, המזוהה עם אל-קאעידה. שמה של התנועה בתרגום פשוט הינו "מניעת המערבי" והם אכן פועלים בשיטות אכזריות במטרה לבער ולמנוע סממנים של ה"מערב" במדינה, כמו בתי ספר או כנסיות. שלטון הטליבאן באפגניסטאן שבימים אלו חוזר לתחייה הינו דוגמא נוספת ל"עשיית הטוב ומניעת האסור", עיקרון אסלאמי המשמש כצידוק לג'יהאד התרבותי ודחיית סממנים שונים המתאפשרים במשטרים חופשיים. תנועת הטליבאן רודפת ופוגעת לא רק בבני אדם. כתנועה הקוראת לבער את הנוכחות הלא-אסלאמית. כך במשך מספר ימים הופגזו פסלי הענק של בודהא בבמיאן, רק מפני שלא תיתכן עבודת אלילים בארץ אסלאמית. 

פסלי הבודהא בבמיאן (Bamian), אפגניסטן, לפני ההריסה.
גם במדינות הנחשבות כ"ידידות" של המערב (ובמיוחד של ארה"ב) כמו סעודיה ישנו מנגנון שלטוני מיוחד שכל תפקידו למנוע 'חריגות' מן הנורמה התרבותית האסלאמית. בסעודיה מנגנון זה נקרא "הרשות לציווי על עשיית הטוב ומניעת האסור" והוא אחראי בין היתר על שריפת נעליים מודרניות, דיסקים וסממנים מערביים אחרים. גוף דומה פועל גם באיראן ובעצם בכל מקום בו הרשות השלטונית מכפיפה עצמה תחת חוקים "אלוהיים" הנובעים מן הקוראן.

לאחר הבחירות החופשיות והדמוקרטיות במצרים, בהן זכו האסלאמיסטים ביותר מ- 60% מסך קולות המצביעים, הקימה מפלגת א-נור הסלפית גוף דומה עם שם זהה למקבילו הסעודי, שכל תפקידו לאכוף את חוקי השריעה על החברה המצרית ולאכוף את הדיכוי התרבותי השולל את ה"מערבי" (בסגנון ''בוקו חראם'' מניגריה).

תופעה זו בה צעירים מתלבשים ב"סגנון מערבי" זכתה לכינוי "אמו" (Emo - קיצור של Emotional). מכיוון שהאופנה הזו זרה לאסלאמיסטים (מקרב הסונים והשיעים כאחד) ולאידיאולוגיה הטוטאליטרית שלהם ומנוגדת לכל מה שהם מייצגים ושואפים לייצג, נושאי האופנה הזו הפכו לנרדפים. הצעירים המתלבשים בצורה הסוטה מ"האופנה הסלפית", שמעצם טבעה השורשי שואפת להידמות, מבחינה פנימית (מחשבה, התנהגות וכולי) ומבחינה חיצונית (אימוץ לבוש ''קדום'' או מסורתי, כמו הגלבייה לדוגמה) למוחמד ויורשיו החליפים, הפכו למטרה קלה עבור האסלאמיסטים.

"לבוש מערבי" יכול להיות מכנסי ג'ינס, עגיל באוזניים לגברים, שיער ארוך לגברים או תספורות "אופנתיות", שרשראות, חולצות עם הדפסים וכולי. כל מה שנחשב כ"רגיל" במציאות ימינו, לאו דווקא במערב - אלא גם ביפן, הונג קונג, צפון ודרום אמריקה ומקומות אחרים בעולם - נחשב לתועבה עבור קנאי האסלאם, תועבה אותה יש לעקור מן השורש. דבר שאכן בא לידי ביטוי באזורים הנמצאים תחת שליטה אסלאמיסטית, בין אם בעיראק, אפגניסטאן, איראן, סעודיה, תימן או סומליה.

הג'יהאד התרבותי, השכיח למדי בחברות הערביות-אסלאמיות, השבטיות, בקרב ההמונים, רודף ומדכא במיוחד את הקהילה ההומו-לסבית בארצות האסלאמיות, רדיפה פומבית ורצחנית. כפי שעולה מן הכתבה של 'אל-ערביה', צעירים המתלבשים בצורה הזו מזוהים כהומוסקסואלים ועל-כן נרדפים ומחוסלים. תופעה זו לא עוצרת בגבולות הגיאוגרפיים של העולם המוסלמי-סוני-ערבי. כך למשל באיראן ישנן הוצאות להורג המוניות בתלייה של הומואים ובמקומות אחרים פשוט רוצחים אותם, כפי שעולה מכתבה שהתפרסמה ב-CNN ובאמצעי התקשורת השונים, כמו בכתבה ברשת אל-ערביה ובסרטונים המצורפים. זהו אם כן, הג'יהאד התרבותי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה