יום שלישי, 31 בינואר 2012

על כופרים, קופים וחזירים: טרמינולוגיה אסלאמית אנטישמית

העם היהודי ידוע הרדיפות כונה בידי אויביו השונים בשמות גנאי רבים במרוצת הדורות. שמות אלו נועדו לפגוע ביהודים, להשפילם, להזכיר להם כי נמצאים הם בסביבה מנוכרת בה נועדו לסבול. במלחמות היהודים, שמות גנאי לא היו מנוכסים באופן בלעדי לבני האדם. גם מקומות שנכבשו, נקראו לעיתים בשם אשר נועד להשפיל ולפגוע. כזה הוא המקרה של ארץ ישראל אשר לאחר הכיבוש הרומאי וחורבן בית שני הוסב שמה ל"פילישתיה" על שם הפלישתים יורדי הים, אויבם המרים של היהודים המקראים וכך גם שמה של ירושלים שונה ל"איליה קפיטולינה". אך לא מקומות הם מענייננו כאן, כי אם בני אדם.
הפגנה באינדונזיה
כאמור, היהודים כונו בשמות גנאי רבים ביניהם (המוכרים יותר למצער) ה"קייק" וה"ז'יד" אך יש גם את ה"חבון" (סבון בספרדית) ועוד. כינויים אלו צמחו מכל מיני סיבות במרחב הנוצרי, שכמו שאנו יודעים, עבר רפורמציה חברתית, תרבותית ופוליטית כזו, שהוציאה את הביטויים הללו אל מחוץ לגבולות השיח הציבורי (בעיקר נכון הדבר במדינות דמוקרטיות). במרחב הנוצרי, על כינויי הגנאי שהודבקו בו ליהודים (ולזרים, לשונים ול"אחר" בכלל), כיום, באמצעי התקשורת ההמוניים והמרכזיים (המיינסטרים) לא נמצא בנקל כינוי גנאי אנטישמי וגם אם נמצא, קשה יהיה להראות שיטתיות בדבר.

לעומת זאת, במרחב האסלאמי, כינויים עבור "אחרים" (לא-מוסלמים) לקוחים מספרי הקודש האסלאמיים, בראש ובראשונה הקוראן וספרות החדית' (המסורת בעל פה) והסירה (קורות חייו של מוחמד). כך, הכינויים שהודבקו ליהודים נוצרו כתוצאה מהקשר שבין מוחמד ליהודים בחצי האי ערב בראשית ימיה של דת האסלאם. כינויים אסלאמיים אשר הודבקו ליהודים נועדו, כיתר כינויי הגנאי, להשפיל את העם היהודי ולהביאו לידי שבירה (ומשם קצרה הדרך להתאסלמות) ותחושת מועקה רציפה שתעודד התנתקות מן הדת היהודית ולהיעלמותו של העם היהודי.


להלן כמה מן הדוגמאות הנפוצות בהן משתמשים הוגים ופרשנים מוסלמים לצורך מאבקם בריבונות היהודית בארץ ישראל כמו גם נגד אויביהם השונים, הרי מבחינת הקנאים, כולם שותפים ל"קונספירציה הציונית לשעבד את ארצות האסלאם":
"...אמור, הבה ואודיעכם למי השכר הרע מכל אצל אלוהים: לאלה אשר קיללם אלוהים ושפך חמתו עליהם ועשה אותם קופים וחזירים, ואשר עבדו לשיקוצים. רע מכל מקומם, וגדולה מכל תעייתם מן הנתיב הראוי..." - קוראן Quran 5:60
"...הן ידועים לכם אלה מכם אשר שלחו יד (לדוג) ביום השבת: אמרנו להם, היו קופים מאוסים..." - קוראן Quran 2:65
"...אבו-חוריירה דיווח כי שליח אללה (מוחמד) אמר: יום הדין לא יבוא אלא אם כן המוסלמים ילחמו ביהודים והמוסלמים יהרגו אותם עד שהיהודים יתחבאו מאחורי האבן או העץ, והאבן או העץ יגידו: הו מוסלים, הו משרת אללה, יש יהודי מאחורי; בוא והרגהו. אבל עץ האטד (Gharqad Tree) לא יגיד כן, מפני שזהו העץ של היהודים..." - חדית' מוסלים, ספר 41, מספר 6985 Hadith Muslim
ישנם דברים המעניקים לקוראן ולחדית', יצירות מלפני מאות שנים, משמעות עכשווית בימינו. הקוראן נתפס בעיניי המוסלמים כדבר אלוהים חיים, מסמך קדוש שנכתב בידי אלוהים בעצמו ועל כן אין להתווכח על הכתוב בו. הקוראן הוענק למוחמד ובעצם מהווה מה שד"ר דוד בוקעי כינה "הצגה של איש אחד"[1]. מוחמד אינו כאחד האדם כי אם "חותם הנביאים", המושלם והמופת לחיקוי ולהערצה, הנביא האחרון אליו התגלה אלוהים לאחר ששתי הדתות האברהמיות הקודמות לאסלאם - היהדות ונצרות, כשלו ו"תעו בדרכן" ועמיהן, נושאי "הבשורה האלוהית", איכזבו את אלוהים-אללה ועל כן העניק למוחמד את "הבשורה הנכונה" שתחליף את קודמותיה.


גם החדית' (המסורת או הסיפור) אודות חיי הנביא, דבריו ופועלו, מקבלת משמעות עכשווית נוכח העובדה שמוחמד הוא דמות לחיקוי ולהערצה ומכיוון שכך, כל דבר שאמר או שעשה ראוי להאמר ולהעשות. החדית' מלאה בסיפורים אפוקליפטיים כמו זה המצוטט לעיל (מס' 6985) הנגועים באיבה ליהודים ועל מלחמת חורמה בהם ולא בכדי בחרה תנועת החמאס הג'יהאדית בחדית' זו לשמש כפרק באמנת הארגון והיא מנחה ומניעה את הג'יהאד של ארגוני הטרור האסלאמיים השונים, סונים ושיעים כאחד[2] הפועלים בכל רחבי העולם. דרשנים, פרשנים ומנהיגים מוסלמים, ההוגים יומם וליל בספרות זו, מפיצים אותה ככתבה וכלשונה ומחנכים מזה דורות על פיה לשנאת ישראל המסמלת את שנאת המערב על ערכיו השונים (דמוקרטיה, פלורליזם, זכויות נשים ועוד). ומי הם היהודים בקוראן? אלו אשר אללה קיללם והפכם לקופים וחזירים, ככתוב.


אז מי הם הקופים והחזירים? בפירושו לקוראן כותב אורי רובין [3] כי "את היהודים הפך אלוהים לקופים כי חיללו את השבת (סורה 65:2, 166:7). אשר לנוצרים, הפרשנים גורסים כי אלוהים הפכם לקופים וחזירים כי כפרו בנס השולחן הערוך של ישוע [סורה 115:2]". ככל שישראל ממשיכה להתקיים, כך חייבים קנאי האסלאם להצדיק את המלחמה בה ואת דרבונם של מאות מיליוני מוסלמים ברחבי העולם למאבק זה. השימוש בפסוק מן הקוראן בדבר היות היהודים והנוצרים צאצאים של קופים וחזירים, בשילוב עם החדית' הנזכרת לעיל, משמש בסיס תיאולוגי להתקפה על מדינת ישראל והיהודים בפרט ועל המערב ושאר האומות להן סכסוך כזה או אחר עם האסלאם (יהיו אלו הינדים, מוסלמים אחרים, נוצרים, אנימיסטים או יהודים).
לפי הסרטונים האנטישמיים הללו (וישנם עוד מאות כאלו), המראים פרשנות מחמירה ואלימה של המקורות האסלאמיים, ניתן לראות כי הם באים לידי ביטוי ונפוצים גם כיום בעולמנו, אך ראוי להדגיש כי מכיוון שזוהי פרשנות בלבד (וגם אם תפסה מקום נכבד במדינות ערב והאסלאם ומחוצה להן) - יש על פסוקים אלו דיונים ותהיות על משמעותן של המילים. כמו שיש קנאים המשתמשים בפרשנות על מנת להמשיך את הסכסוך ולהעצימו, כך יש אחרים הפועלים מתוך פרשנות שונה, ליברלית, מתונה ומאד לא מוכרת בקרב רבים. דוגמה לכך ניתן למצוא בפעילותו של השייח' האיטלקי עבדול האדי פאלאצי (Abdul Hadi Palazzi) ואחרים כמו בדיונים בפורומים אסלאמיים שונים, במסגדים ובאינטרנט, אך לא הם ענייננו כאן כי אם אותם קנאים שכן מנצלים את הכתוב במקורות האסלאמיים השונים לצורך מאבקם ביהודים וב"אחרים" לא מוסלמים.

ביום שני ה-9 לינואר 2012 שודר בערוץ הטלויזיה הרשמי של הרשות הפלסטינית טקס בו השתתף המופתי של ירושלים. כבר בדברי הפתיחה מכריז המנחה על קבלתו של השייח' מוחמד חוסיין, "המופתי של ירושלים והאדמות האסלאמיות"' ודואג להזכיר לשומעיו כי דבריו של המופתי "הכרחיים בגלל מלחמתנו בצאצאי הקופים והחזירים". ביום שבת 14 לינואר 2012 שודרו בערוץ Al-Rahma בטלויזיה המצרית דבריו של ילד-מטיף הקורא את החדית' הנזכרת ומוכיח כי שטיפת המוח האסלאמית אכן עובדת על ילדים הגדלים בחממה של שנאה כלפי האחר וחולמים להילחם בג'יהאד נגד היהודים, הצלבנים ובעלי בריתם.

החממה הזו היא המאפשרת את שחיטתם של משפחה שלמה בשעת לילה ובזמן שישנו והיא זו המהללת את המוג'אהידין ה"אמיצים" שטובחים בתינוקות ובילדים ומבטיחה את המשכיותו של הסכסוך. אני לא מדבר על המקרה בו שני מחבלים שחטו את משפחת פוגל באיתמר. גם במקומות אחרים בעולם ישנם קנאים השוחטים תינוקות וילדים (קישור לסרטון בו תמונות קשות מאד לצפייה) בשם האסלאם, מפיצים שנאה ומוות בשם מוחמד ואללה וזורעים הרס ואימה בקרב "אויבי האסלאם". החממה הזו היא גלובלית למעשה ומתקיימת בריכוזי מוסלמים ברחבי העולם המהווים קרקע פוריה להפצה וקליטה של אותה פרשנות אלימה של המקורות האסלאמיים.

בסרטון: דוגמה לחממה של שנאה וטרור אסלאמי

בסרטון שמעל, שתורגם והופץ על ידי "מבט לתקשורת הפלסטינית", ניתן לראות כיצד משפחת הרוצחים של בני משפחת פוגל מהללת את בניה היושבים בכלא הישראלי. אי אפשר לפתור את הדבר בחינוך קנאי בבית נוכח הידוע לנו כיום (בזכות ארגונים כמו ממר"י ו"מבט לתקשורת הפלסטינית") על התעמולה הכמו-נאצית השוטפת את מוחם של ילדים ערבים ומוסלמים ברחבי העולם.

השימוש החוזר והנשנה בפסוקים מהקוראן והחדית' (כמו המצוטטים למעלה) לצורך הצדקת המאבק ב"אחר" (כל אמונה ודרך חיים שאינה האסלאם למען האמת) ובמקרה הזה מדינת ישראל והיהודים, מכניס את כל אויביהם של קנאי האסלאם תחת אותה הקטיגוריה של "קופים וחזירים" הכופרים בבשורתו של מוחמד, בדיוק כמו היהודים בחצי האי ערב בשעתו שסירבו לקבל את מוחמד כנביא, כך גם האומות האחרות המסרבות להכיר בעליונותו של האסלאם כיום. כולם "קופים וחזירים" בעיניהם, "כופרים" שראוי להילחם בהם עד חורמה.

____________________________________________________________

[1] דוד בוקעי,"שלום של מכה או ג'יהאד של מדינה: בטל ומבוטל (נאסח' ומנסוח') באסלאם".
המאמר המקורי התפרסם באנגלית באתר Middle East Forum, ראו -
http://www.meforum.org/1754/peace-or-jihad-abrogation-in-islam

[2] ציטוט של משה שרון מתוך ספרו של אנדרו בוסטום - המורשת של האנטישמיות האסלאמית (באנגלית)

[3] קוראן, תרגום: אורי רובין.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה